NAJLEPŠIE SERIÁLY SÚČASNOSTI?

apríla 23, 2017


Priznávam sa - som seriálový fanatik.
No a čo? Neviem si predstaviť lepší oddych ako pri jednej z častí mojich obľúbených tv shows. Alebo dvoch. Alebo rovno celej sérií. 😁
Vzácnosťou mojej "TOP trojky" je fakt, že aj keď sú žánrovo na míle vzdialené, majú zopár aspektov spoločných. Akých? Čítaj ďalej...
Wagner Moura, Evan Peters a Rami Malek. Podla môjho skromného názoru. trojica najlepších (nie len) seriálových hercov 21. storočia. Priam až neuveriteľné herecké výkony tohto tria, posúvajú zážitok zo sledovania na úplne novú úroveň. Prečo si to myslím?
Počas rokov s vlastnou - vyššie spomínanou - nálepkou "fanatik" som si zaužívala jednoduchý postup: vyhliadnem si seriál (prípadne dám na radu okolia), v rýchlosti prebehnem informácie o prostredí a obsadení, začnem pozerať. Ak seriál po prvej časti zavrhnem (alebo zaspím už počas nej), nemá šancu. Takto dopadol napríklad aj Game of Thrones. Sorry, ale vážne nie, ďakujem. Každopádne, proti gustu žiaden dišputát. 
Trojica menovaných pánov dokázala moju pozornosť upútať až natoľko, že som seriály zhltla v priebehu týždňa (neplatí pri Evanovi Petersovi). Teóriu o mojom chorom vkuse na chlapov prikladám zaujímaniu sa o divné veci už v skorom rannom veku. 😁 Každá z ich postáv je svojím spôsobom "weirdo" a spolu s ich interpretáciou z nich robí dokonalých partnerov na celý život. Niet divu, že som sa pri sledovaní mojej "TOP trojky" platonicky zamilovala viac krát ako v osobnom živote. 
V prípade každého z týchto veľdiel patrí veľká pocta tvorcom, či už ide o réžiu, scenár, kameru alebo kostýmy. V nejednej epizóde ma spracovanie ovplyvnilo viac ako herecké výkony. Sú veľmi dobre pozerateľné, o čom svedčia najmä zisky a stále pribúdajúce série.

1. Narcos

Príbeh najväčšieho narkobaróna všetkých čias - Pabla Escobara - snáď nemusím predstavovať. Takisto ako Netflix, ktorý stojí za týmto skvelým biografickým dvojjazyčným počinom. Ja osobne na Netflixe milujem ich zverejňovanie celej série naraz, kedže ako jediná produkčná v tomto rebríčku má štatút internetovej televízie. Absencia každotýždennej "čakačky" mi vôbec neprekáža. Série hltám za pár dní a preto sa mi nikdy nestalo. že by som zabudla čo sa dialo v predchádzajúcej časti. V tomto roku sa dočkáme tretej série, ktorá sa má podla dostupných informácií odohrávať po Pablovej smrti, čo je celkom logické, podla toho ako skončila druhá séria. Nikdy by som si nemyslela že budem plakať pri Escobarovej smrti. Prikladám to priam až neuveriteľnému šarmu Wagnera Mouru, ktorý ho stvárnil. Nesmiem však zabudnúť ani na takého týpka akým je Boyd Holbrook v úlohe agenta Steva Murphyho z DEA. Pre mňa sú spomínaní dvaja najväčšími hviezdami seriálu. Na autentickosti a celkovom dojme pridáva fakt že dej a postavy boli (sú) skutočné. Je viac než pravdepodobné že sa Wagner v seriáli už neobjaví a dej bude pokračovať príbehom iného kartelu, ale ani to ma neodradí od sledovania jedného z najlepších seriálov všetkých čias.

       Počet vydaných sérií: 2
Ďalšia séria: 2017 (presný dátum ešte nebol zverejnený)
ČSFD hodnotenie: 94%


2. Mr. Robot

Seriál (ne)rozprávajúci príbeh mladého ITčkára Elliota Aldersona ma uchvátil ešte pred tým ako som si pozrela pilot. Prečo? Lebo Rami Malek. Môžete ho poznať hlavne zo všetkých častí Noci v múzeu ako Faraóna Akhmenraha."Wow, na tomto chalanovi je niečo iné!" napadlo ma už vtedy. A veru že je. Egyptský pôvod, obrovské oči a dokonale ostré črty z neho robia hocičo iné, len nie klasického "amíka". Svojim nenúteno-chorým výrazom stvárnil Elliota priam nadpozemsky (miestami som mala pocit že to vôbec nehrá). Za svoj herecký výkon - úplne oprávnene - zinkasoval Zlatý Glóbus. A ak ste fanúšikmi MINDFUCKov, tak seriál je pre vás to pravé orechové. Stále rozmýšľam nad tým, ako je vôbec možné že niečo ako obyčajný seriál sa dokáže pohrať s mojou mysľou a vnímaním okolitého sveta. Počas celého sledovania som sa dokonale vžívala do deja a seriálom som doslova žila. Za produkciou stojí americká TV stanica s príznačným názvom USA, ale hlavne majster svojho remesla - Sam Esmail - ktorého počiny si s radosťou pozriem aj v budúcnosti. O obsahu sa píše veľmi ťažko kedže pozeranie vyzerá nasledovne: aha-chápem-počkať čo?- vôbec nechápem-kto je toto?-ahá, takže takto-počkať,nechápem-čožeeeee?-wow!-ja ten seriál milujem!. Odporúčam každému jednému milovníkovi aj odporcovi online sveta zhliadnuť a posúdiť. Za mňa obrovské ÁNO a nebojím sa tento seriál označiť za môj najobľúbenejší.

 Počet vydaných sérií: 2
Ďalšia séria: október 2017
ČSFD hodnotenie: 83%


3. American Horror Story

Netreba sa nechať zmiasť. Americké hororové historky vo väčšine epizód, nie sú vôbec hororové. Pravdepodobne kvôli pozerateľnosti širokou verejnosťou. Režisér Ryan Murphy zakladá na skvelom výzore seriálu, čo je aj patrične vidieť. Každá séria je iný príbeh, pričom herci sú stále rovnakí, alebo trošku pozmenení. Medzi najväčšie hviezdy seriálu bezpochyby patria Evan Peters, Jessica Lange, Sarah Paulson, Denis O'Hare, Frances Conroy, Lily Rabe alebo Kathy Bates. Z času na čas hereckú partiu doplnia ďalšie veľké herecké mená. ale pri počte sérií a epizód, by som tu sedela do rána. Ryan jednoducho vie (alebo skôr vedel?) koho obsadiť. Nasleduje zoznam sérií s osobným hodnotením môjho seriálového očka:
1. Murder House (2011) 10/10
2. Asylum (2012) 7/10
3. Coven (2013) 6/10
4. Freak Show (2014) 10/10
5. Hotel (2015) 1/10
6. Roanoke (2016) 1/10
A hodilo by sa aj vysvetlenie prečo som skeptická. Seriál som začala sledovať v roku 2014, pár mesiacov pred začiatkom štvrtej série. Tri série som "zbuchla" za dva týždne. Prevládali pocity ako pri Mr. Robotovi. Dokonalé! Herecké výkony, réžia, prostredie, kostýmy...všetko tak ako má byť. Prišla štvorka. Moja najobľúbenejšia séria zo všetkých. Naozaj. Doposiaľ som ju videla asi 10 krát, ak nie viac. Čítala som nadmerné množstvo rozporuplných názorov na túto sériu, kde veľa ľudí tejto sérií pripisuje úpadok seriálu.  Ja ho pripisujem piatej, a vysvetlím aj prečo. V štvorke sa s nami rozlúčila najhlavnejšia postava všetkých sérií, pani herečka Jessica Lange. Ryan Murphy v tej dobe začal pracovať na American Crime Story. Seriál na rovnakom princípe, ibaže z kriminálneho prostredia, kam obsadil aj hviezdu AHS Sarah Paulson. Pracovať na dvoch projektoch naraz určite nebolo ľahké, ako pre režiséra - tak aj pre Sarah. Po vydaní piatej série bolo nad slnko jasné ktorému z projektov sa Ryan venoval viac. Absenciu Jessicy sa snažil (pre mňa neúspešne) zakryť príchodom Lady Gaga, ktorej herecký výkon bol snáď jediné pozitívum päťky. Zároveň to bola prvá séria (a žiaľ nie posledná) v ktorej Evan Peters stratil pozíciu hlavnej postavy. Sériu som s ťažkým srdcom dopozerala. Na šestku som sa však veľmi tešila. Marketing bol zvládnutý nadštandardne a nasľubované boli hory i doly, ale každému to bolo tak trochu už dopredu jasné ako to dopadne, kedže Murphy začal pracovať na svojom treťom projekte Feud (mimochodom, v hlavnej úlohe s Jessicou Lange). Šestka bola neskutočný prepadák, ale zároveň ju považujem za jednu z najhororovejších sérií. Evan si zahral cca. v troch epizódach, podpornou barličkou mal byť Cuba Gooding Jr. z ACS, príbeh mal byť niečo ako mindfuck - nestalo sa. Stratila som vieru v tento seriál. Avšak, nevôľu obecenstva si všimol aj samotný pán Murphy a prezradil že dáva American Crime Story a Feud (oba vážne dosť dobré seriály) bokom, a siedmej sérií sa ide venovať naplno. Som zvedavá a samozrejme sa teším, a aj napriek posledným dvom sériám zostáva AHS mojím TOP seriálom.

Počet vydaných sérií: 6
Ďalšia séria: október 2017
ČSFD hodnotenie: 82%

Pevne verím že som svojimi názormi nikoho nepobúrila - predsa len - sto ľudí sto chutí, no nie? A som rada ak som niekomu pomohla pri výbere seriálu. Plánujem určite zrecenzovať aj vyššie spomínané American Crime Story, Feud alebo aj horúcu novinku 13 Reasons Why, ktorú mám už za sebou. Ak máte nejaký seriál ktorý by sa mi mohol páčiť, určite mi zanechajte komentár 💗You Might Also Like

0 komentárov